گزارش تخصصی

دانلود گزارش تخصصی حل مشکل بدخطی و نارسانویسی دانش آموزان

دانلود گزارش تخصصی حل مشکل بدخطی و نارسانویسی دانش آموزان

گزارش تخصصی
گزارش تخصصی

فرمت فایل (word) و قابل ویرایش 

تعداد صفحات۱۶صفحه

قيمت ۲۵۰۰ تومان

قسمتی از مجموعه

(ويژه معلمان  پايه پنجم )

 

چکیده :

 بنده    در اوایل سال تحصیلی با دیدن مشق و املای  ” علی ”  متوجه مشکل بدخطی او که گاهی تا حد نارسا نویسی نیز می رسید ، شدم با شواهدی که من از این مشکل علی داشتم با همکارانم تصمیم گرفتیم در جهت بهبود خط نوشتاری اش به او کمک نماییم ما در این پژوهش سعی کردیم دانش آموز روش صحیح نوشتن ، مداد در دست گرفتن ، شکل صحیح حروف ، اندازه و سواد حروف ، ابتدا و انتهای نگارش حروف و … را یاد بگیرد. و همچنین برای تقویت عضلات ماهیچه ای دست دانش آموز و هماهنگ تر شدن بیشتر چشم و دست او هنگام نوشتن،  فعالیت هایی را در زنگ های هنر و ورزش با همکاری و مساعدت های مدیر و مربی تربیت بدنی انجام دادیم.و همچنین برای رفع موانع فیزیکی،جسمی و نگارشی تا رسیدن به وضع مطلوب تلاش کردیم.

مقدمه : (بیان طرح و مساله )

در پژوهش حاضر ، با توجه به این اصل که کودک بیشتر به بازی علاقه مند است ، بد خطی دانش آموز اصلاح شده است . همچنین به صورت ریشه ای به مشکل پرداخته شده است ، نه این که متوسل به رو نویسی های      بی هدف و خسته کننده شود که در مواردی به تشدید مشکل منجر می شود .

این نوشتار شامل چندین بخش است که پس از بیان مسئله و ارائه ی شواهد و تحلیل داده ها ، راه حلهایی را بطور موقّت در نظر گرفته و سر انجام پس از گزینش روش مؤثّر با نظارت بر آن شواهدی دال بربهبود مشکل ارائه کرده و پس از تأیید وضع مطلوب از جانب چند مرجع ، توصیه هایی شده است.

ارزیابی از وضع موجود

در اوایل سال تحصیلی متوجه شدم که یکی از دانش آموزان نسبت به دیگر دانش آموزان دارای خطی نا زیبا و نا متناسب می باشد.با بررسی و نظارت بیشتر و تکالیف انجام شده در کلاس و اظهارات مادر شان به فکر پژوهش برای رفع  مشکل نا رسا نویسی و بد خطی وی برآمدم.

دانش آموز مورد نظر پسری با قد متوسط  ( ۱۲۰ سانتی متر)  و وزن ( ۲۵ کیلو گرم) می باشد. او فرزند اول یک خانواده ی ۴ نفری می باشد. و والدین او دارای سواد پنجم ابتدایی هستند و از نظر مالی در سطح متوسط می باشند.او دارای یک برادر ۳ ساله نیز می باشد.

   در نوشته های این دانش آموز اندازه ی حروف در یک کلمه با هم تناسب ندارند .( حروف دندانه دار ، ریز و حروف قبلی و بعدی را درشت می نویسد ) دو جزء کلمات ترکیبی را خیلی با فاصله می نویسد ، به طوری که دو کلمه ی جدا از هم تصور می شود. حروف گودی دار ( مقعر ) مانند ” ی ”  ، ” ل ” و ” ن ” را به صورت شکسته و گوشه دار می نویسد.

اتصالات حروف را در کلمات به صورت اصولی انجام نمی دهد و در نوشته هایش خط زمینه را رعایت نمی کند. گاهی که اشتباه می نویسد دوباره بدون پاک کردن ، روی همان کلمه ی اشتباه شروع به تصحیح می نماید . بنابراین نوشته ها ی وی نا مفهوم و کثیف به نظر می رسد. به خاطر همین بد خطی و عدم استفاده از مداد پاک کن در اکثر مواقع ، دفاتر و کتابهایش اغلب کثیف و نا مرتب است.

البته گاهی با تشویق های من و مادرش حوصله به خرج می دهد و خوب می نویسد. و این روزنه ای برای شروع به اصلاح وضع موجود برای من می باشد

فهرست مطالب

چکیده : ۴

مقدمه : (بیان طرح و مساله ) ۴

ارزیابی از وضع موجود ۵

اهداف گزارش تخصصی : ۵

هدف اصلی : ۵

اهداف فرعی : ۶

مقایسه با شاخص…. ۶

جمع آوری  اطلاعات: ۶

الف- مشاهدات : ۶

ادبیات و پیشینه ی تحقیق. ۷

پس از اجرای راهکارهای فوق نتایج ذیل بدست آمده است: ۸

آموزش درست نویسی: ۹

تجزیه و تحلیل داده ها ۱۰

ارائه ی راهکارهای عملی برای برطرف کردن مشکل بدخطی دانش آموز. ۱۱

اجرای طرح جدید و نظارت بر آن. ۱۳

ارزیابی بعد از اجرای طرح. ۱۴

نقاط قوت اجرای طرح. ۱۵

نقاط ضعف : ۱۶

نتیجه گیری و پیشنهادات.. ۱۶

منابع : ۱۶